Geometria kół i jej wpływ na bezpieczeństwo jazdy
- Szczegóły
Stan techniczny pojazdu to zaraz obok umiejętności kierowcy i warunków na drodze najważniejszy czynnik bezpieczeństwa w trasie. Każdy samochód powinien regularnie odwiedzać warsztat samochodowy, aby ustrzec się przed niespodziewanymi awariami w trakcie jazdy. Jednym z bardzo istotnych aspektów jest bez wątpienia geometria kół. To właśnie one mają kontakt z jezdnią, zatem odpowiednia zbieżność i kąty warunkują właściwe zachowanie pojazdu na drodze.
Czym jest geometria kół?
Geometrią można z grubsza nazwać ustawienie kół względem podłoża. Występują tutaj dwie zasadnicze składowe: zbieżność oraz kąt. Aby zobrazować to zjawisko, można powiedzieć, że pierwsza z nich określa położenie kół jednej osi względem siebie. Mogą być zwrócone do wewnątrz (wartość dodatnia) lub na zewnątrz (wartość ujemna). Składową kąta można podzielić na trzy kolejne: kąt pochylenia koła, kąt pochylenia sworznia zwrotnicy oraz kąt wyprzedzenia sworznia. Kąt określa położenie koła względem pionu. Widać to dobrze, gdy patrzymy na samochód od tyłu. Wówczas koła mogą prostopadle przylegać do jezdni lub odchylać się w jedną ze stron.
Przeczytaj również: Dlaczego należy wymieniać opony co sezon?
Jak nieodpowiednia geometria wpływa na jazdę?
W zależności od przyczyny możemy odczuwać źle ustawioną geometrię na różne sposoby. Najczęściej jest to wyczuwalne, gdy po puszczeniu kierownicy auto zostaje ściągane w prawo lub w lewo. Kolejnym objawem może być nieprawidłowa reakcja na ruchy kierownicą. Charakterystyczny pisk wydobywający się z opon to jeden z symptomów, że należy oddać samochód na ustawienie geometrii do warsztatu. Czasem można również poczuć, że przy skręcaniu w jedną stronę kierownica stawia mniejszy opór, aniżeli w drugą. Do najważniejszych zagrożeń wynikających z nieodpowiedniej geometrii kół należy nierównomierne zużywanie się opon. Może to poskutkować nagłą utratą przyczepności, a tym samym kontroli nad pojazdem. Dodatkowym kłopotem jest problem w utrzymaniu toru jazdy. Nie warto zwlekać z naprawą, ponieważ może to doprowadzić do poważniejszych awarii całego zawieszenia.